Organy Kosciół Trzebicz

ORGANY WILHELMA SAUERA

KOŚCIELE PARAFIALNYM W TRZEBICZU

Organy w kościele zostały zbudowane około 1900 roku. Styl neogotycki. Zbudowane zostały przez cenioną w świecie firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu n. Odrą jako Opus 825. Wymiar około 6,5 wysokości x 3,7 szerokości x 2,5 m głębokości.

Prospekt architektoniczny , drewniany , jednosekcyjny. Na wysokiej , płycinowej , zakończonej gzymsem, skrzyni wsparty pięciosegmentowy prospekt. Część środkowa , najszersza, najwyższa i części skrajne, nieco niższe i węższe, flankowe smukłymi belkami zwieńczonymi sterczynami pośrodku i pasami żabek po bokach. Segmenty parzyste, najniższe, zakończone ukośnymi gzymsami zwieńczonymi także pasami żabek. Pola piszczałkowe zamknięte łukami ostrymi / segmenty nieparzyste. i odcinkami okręgu / pozostałe segmenty / . W przyłukach ornamenty roślinne. Malowany na kolor beżowy i jasnobrązowy , snycerka pozłacana. Kontuar wolnostojący, skierowany przodem do ołtarza. Napęd miechów : mechaniczny i elektryczny, wymiar 2,0 x 1,0 m. Miech pływakowy.

Są instrumentem 16 głosowym, trzy manuowym. Ilość klawiszy w I i II Manuale wynosi 54 w tonacji C do f3, natomiast w III manule ( pedał) wynosi 27 w tonacji C do d1. Stan zachowania dość dobry.

DYSPOZYCJA :

I MANUAŁ

Principal 8' , Bordun 16' , Gedact 8' , Viola di Gamba 8' , Flute harm. 8' , Octave 3-5 fach , Cornett 3 fach

II MANUAŁ

Geigenpricipał 8' , Salicional 8' , Rohrfloete 8 ' , Fugara 4 ' , Rohrfloete 4'

Pedał

Violon 16 ' , Subbass 16 ' , Principal 8

Kościół w Trzebiczu

Kościół parafialny w Trzebiczu :

pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Z dostępnych źródeł nie wynika , kiedy powstał pierwszy kościół w Trzebiczu. Do II połowy XIX wieku był on świątynią filialną parafii drezdeńskiej. Przytaczana przez Skriewego kronika trzebickiego kościoła założona została w 1724 roku. W 1749 roku król polecił zbudować nowy kościół i wieżę., bowiem stary był już w bardzo złym stanie , a także zbyt ciasny. Budowa rozpoczęła się wiosną tegoż roku , a ukończona została w lipcu 1749 roku, kiedy to osadzono kulę w zwieńczeniu wieży. 3 listopada 1749 roku , w poniedziałek , po 22 Niedzieli Trójcy Świętej inspektor Frey z Gorzowa dokonał uroczystego poświęcenia nowo zbudowanego kościoła. Kronika kościelna podaje szczegółowy opis budowli. Była ona zbudowana w konstrukcji ryglowej o polach między ryglowych otynkowanych i pobielonych. Na wieży zawieszone były dwa dzwony. Wewnątrz kościoła znajdował się ołtarz ambonowy. Miejsca w ławkach , dla mężczyzn i kobiet , rozmieszczono w nawie i na trzech emporach - aby uniknąć sporów i kłótni zostały rozlosowane wśród wiernych. W kościele była ponadto chrzcielnica wykonan w 1745 roku, drewniany czteroramienny świecznik wiszący, woreczek z dzwonkiem do zbierania datków.

W 1795 wśród sprzętów kościelnych wymienia się : jeden kielich mosiężny , puszkę na komunikanty, patenę, dwa cynowe świeczniki, włoski lniany obrus ołtarzowy , jedną lnianą komżę , dwa takież ręczniki oraz tkaniny- muślinową , używaną podczas chrztu i jedwabne podczas sakramentu Wieczerzy Pańskiej. W 1865 roku utworzono w Trzebiczu samodzielną parafię dla wsi Trzebicz , Gościm , Osów, Milicz , odłączając wymienione miejscowości od parafii w Drezdenku.

Neogotycki kościół pw. NSPJ w Trzebiczu zlokalizowany jest na wygrodzonej parcelii kościelnej , pośrodku wsi , która do najstarszych miejscowości, położnych w Dolinie Noteci. Budowa świątyni została ukończona w 1879 roku ( według Treula ). Poprzednio w tym samym miejscu stała świątynia szachulcowa, która najprawdopodobniej spłonęła w 1762 r.( żródła , które posiadamy ,są sprzeczne).

Jest to kościół murowany , wzniesiony na planie prostokąta , zorientowanego na osi NE-SW. Stanowi on budowlę salową z wyodrębnionym niewielkim prezbiterium w formie absydy , wieżą i korpusem nawowym. Na neogotycki charakter form w kompozycji architektonicznej wskazują ostrołukowe zakończenia otworów okiennych i drzwiowych , strzelistość wieży. Budowla pokryta jest dachem dwuspadowym, a czterokondygnacyjna wieża posiada ceglany, ostrosłupowy hełm z gałką i krzyżem. W strukturze wieży na uwagę zasługują uskokowo obramione otwory akustyczne z ozdobną rozetą. Wystrój wnętrza utrzymany jest w neogotyckiej konwencji z widocznym wpływem form rustykalnych. Wnętrzne obiegają jednopoziomowe empory wsparte na drewnianych słupach , wzmocnione osdibnie wygiętymi mieczami i dekoracyjnymi zwornikami. Cenne jest także wyposażenie kościoła , na które składają się : neogotycki prospekt organowy, manuał organowy z pocz . XX wieku firmy W. Sauer z Frankfurtu nad Odrą., fisharmonia firmy Mannborg również z pocz. XX wieku , koszowa ambona z końca XIX wieku ( nie zachowana) , ławki o neogotyckich profilowaniach z przełomu XIX i XX wieku.

Kościół w Trzebiczu jest cennym i dominującym elementem zabytkowej kompozycji architektonicznej z końca XIX wieku na terenie krajobrazu kulturowego wsi.

W 2010- 2011 roku przeprowadzono renowację wszystkich drewnianych elementów w kościele - m. innymi sklepienia i podłóg na chórze oraz wymieniono konstrukcję podtrzymującą i uruchamiającą dzwon na wieży.   W 2008 roku odrestaurowano Kościół ( malowanie).

14.05.2011 r.  w przedsionku Kościoła odsłonięto tablicę pamiątkowo w związku z 60- leciem istnienia Parafii Trzebicz . Poświecenia dokonał J.E . Ks. Bp Stefan Regmunt. W 2012 roku uruchomiono ponownie zegar po 60 lat nie działania - poświęcenia dokonał J.E . Ks. Bp Paweł Socha 22.09.2012r. Kościół jest wpisany do Rejestru  zabytków województwa lubuskiego pod pozycją L- 52.

Odpust – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

307142505 6119696468043962 6381886717913435329 n