Organy Kosciół Trzebicz

ORGANY WILHELMA SAUERA

KOŚCIELE PARAFIALNYM W TRZEBICZU

Organy w kościele zostały zbudowane około 1900 roku. Styl neogotycki. Zbudowane zostały przez cenioną w świecie firmę Wilhelma Sauera z Frankfurtu n. Odrą jako Opus 825. Wymiar około 6,5 wysokości x 3,7 szerokości x 2,5 m głębokości.

Prospekt architektoniczny , drewniany , jednosekcyjny. Na wysokiej , płycinowej , zakończonej gzymsem, skrzyni wsparty pięciosegmentowy prospekt. Część środkowa , najszersza, najwyższa i części skrajne, nieco niższe i węższe, flankowe smukłymi belkami zwieńczonymi sterczynami pośrodku i pasami żabek po bokach. Segmenty parzyste, najniższe, zakończone ukośnymi gzymsami zwieńczonymi także pasami żabek. Pola piszczałkowe zamknięte łukami ostrymi / segmenty nieparzyste. i odcinkami okręgu / pozostałe segmenty / . W przyłukach ornamenty roślinne. Malowany na kolor beżowy i jasnobrązowy , snycerka pozłacana. Kontuar wolnostojący, skierowany przodem do ołtarza. Napęd miechów : mechaniczny i elektryczny, wymiar 2,0 x 1,0 m. Miech pływakowy.

Są instrumentem 16 głosowym, trzy manuowym. Ilość klawiszy w I i II Manuale wynosi 54 w tonacji C do f3, natomiast w III manule ( pedał) wynosi 27 w tonacji C do d1. Stan zachowania dość dobry.

DYSPOZYCJA :

I MANUAŁ

Principal 8' , Bordun 16' , Gedact 8' , Viola di Gamba 8' , Flute harm. 8' , Octave 3-5 fach , Cornett 3 fach

II MANUAŁ

Geigenpricipał 8' , Salicional 8' , Rohrfloete 8 ' , Fugara 4 ' , Rohrfloete 4'