„W oczekiwaniu na przyjście Pana”

„W oczekiwaniu na przyjście Pana”
Za nami już pierwszy tydzień adwentu. Wszyscy wierzący weszli w ten okres z radością, bowiem przygotowują się na przyjście nowonarodzonego Jezusa. Dla wielu wiernych Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu to nie tylko czas modlitwy podczas mszy roratnich. To również pora, w której społeczność naszej malej wspólnoty angażuje się w działania mające na celu integrację oraz kultywowanie tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia.
Zmotywowane przez swego kapłana dzieci, niosąc lampiony w dłoniach, chętnie uczęszczają do kościoła, cieszą się z faktu udziału w czuwaniu na oczekiwanie Pana. Proboszcz parafii Trzebicz, ks. Tadeusz Wołoszyn, swoim darem dobrego pasterza potrafi je bowiem odpowiednio zachęcić do wysiłku roratniej modlitwy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Trzebiczu nie tylko w ten sposób przygotowują się do świąt. Dzieci i młodzież z radością biorą udział w proponowanych przez swoją placówkę działaniach, które już na stałe wrosły w kalendarz nie tylko szkoły, ale też lokalnej społeczności. Koncert mikołajkowy wraz z Rodzinnym konkursem na ozdobę bożonarodzeniową, bo o nich mowa, stały się już bowiem tradycją. W czwartkowe popołudnie, 7.12.br., w gościnnych progach trzebickiej szkoły pojawili się nie tylko jej uczniowie, ale też ich rodziny i przyjaciele. Wszystko to za sprawą p. Marty Kwiatkowskiej, która wraz ze swoimi podopiecznymi z kl. 0 przygotowała piękny występ w formie jasełek. W przedstawienie opisujące historię narodzin Jezusa zaangażowani byli również wszyscy uczniowie z innych klas – pod opieką p. Aleksandry Rudkiewicz grali i śpiewali piękne kolędy, wprowadzając licznie zgromadzoną widownię w klimat nadchodzących świąt. Śliczna sceneria wraz z odpowiednim wystrojem szkoły dopełniły całości.
Rodzinny konkurs na ozdobę bożonarodzeniową, nad którym czuwała p Jolanta Kłos, dostarczył jego uczestnikom wiele radości. Był okazją do wspólnych działań podczas tworzenia prac – cudnych stroików, choinek i innych pomysłowych dekoracji, które były wyrazem ich zaangażowania i kultywowania tradycji zapoczątkowanej wiele lat temu przez szkołę. Konkurs ten zawsze budzi wiele emocji, gdyż to uczniowie i pracownicy szkoły wybierają najpiękniejsze prace, oddają swoje głosy na swoiste dzieła sztuki. W tym roku najbardziej zachwyciły ozdoby wykonane przez rodziny Aleksandra Ambroszkiewicza, Natalii Dymlanczuk, Mai i Adriana Wrzesińskich oraz Leny Czoszyk. Były one niezwykle pomysłowe i misternie wykonane.
Tę zorganizowaną przez szkołę imprezę integracyjną umilił kącik tzw. słodkiej kawiarenki prowadzonej przez rodziców, gdzie uczniowie i ich najbliżsi mogli skosztować pysznych ciast przygotowanych przez zaangażowane mamy. Można też było wziąć udział w prowadzonym przez p. Annę Owczarzak kiermaszu książek, który cieszył się sporym zainteresowaniem.
Kultywowanie tradycji i obyczajów, które przynależą do danej społeczności, jest ważnym elementem jej tożsamości, świadczy o silnych więzach łączących tę społeczność. Rolą dorosłych jest pokazanie dzieciom, jakie jest ich znaczenie i co można robić, by nie stracić swoich korzeni. Trzebicz robi to znakomicie.