Rok Jubileuszowy 2025
Pielgrzymi Nadziei
1. Dekret ustanawiający kościoły jubileuszowe z okazji Jubileuszu Roku 2025
Stosownie do norm zawartych w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, niniejszym wyznaczam w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej niżej wymienione kościoły jako miejsca, w których wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy:
• Kościół Katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;
• Kościół Konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;
• Kościół Kolegiacki pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie;
• Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;
• Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu;
• Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;
• Sanktuarium Matki Bożej Klenickiej w Otyniu;
• Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście;
• Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;
• Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie;
• Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis.
Rok Jubileuszowy 2025 w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej rozpoczyna się w Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2024 r., a jego ostatnim dniem jest 28 grudnia 2025 r.
Wierni, którzy poruszeni duchem miłosierdzia oczyścili się przez sakrament pokuty i pokrzepili Komunią św., a także będą się modlić zgodnie z intencjami Papieża będą mogli uzyskać w tych kościołach odpust zupełny, o ile w należytym usposobieniu odbędą pobożną pielgrzymkę do jednego z tych miejsc, aby wziąć tam udział we Mszy św., nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin (godzina czytań, jutrznia, nieszpory), Drodze Krzyżowej, różańcu, recytacji hymnu Akatyst lub nabożeństwie pokutnym zakończonym indywidualną spowiedzią.
Wierni będą również mogli uzyskać odpust jubileuszowy, jeśli indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą jeden z wyznaczonych kościołów i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej.
Wszystkim duszpasterzom i wiernym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej udzielam pasterskiego błogosławieństwa na czas Roku Jubileuszowego.
I. Odpusty w Roku Świętym 2025
Na postawie norm Penitencjarii Apostolskiej „O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego jubileuszu roku 2025 ogłoszonego przez Jego Świątobliwość papieża Franciszka” zostały wydane następujące wytyczne dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:
A. W świętych miejscach jubileuszowych
Jak stanowią Normy, wierni, pielgrzymi nadziei, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy udzielony przez Ojca Świętego, jeśli:
· odbędą pobożną pielgrzymkę: w kierunku dowolnego świętego miejsca jubileuszowego: tam pobożnie będą uczestniczyć we Mszy Świętej (…) lub w Sakramencie Namaszczenia Chorych; nabożeństwie Słowa Bożego; Liturgii Godzin (…); Drodze Krzyżowej; różańcu; recytacji hymnu Akatystu; nabożeństwie pokutnym, zakończonym indywidualną spowiedzią penitentów, zgodnie z aktem pokutnym;
· indywidualnie lub w grupie, pobożnie nawiedzą dowolne miejsce jubileuszowe i tam przez odpowiedni czas odprawią adorację eucharystyczną i rozmyślanie, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem wiary w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwą do Maryi, Matki Bożej, aby w tym Roku Świętym wszyscy „mogli doświadczyć bliskości najczulszej z mam, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci” (Spes non confundit, 24).
Zgodnie z wolą papieża Franciszka bp Tadeusz Lityński postanowił, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej świętymi miejscami jubileuszowymi będą:
o Katedra Gorzowska
o Konkatedra Zielonogórska
o Kolegiata Głogowska
o Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie
o Sanktuarium pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu
o Sanktuarium pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie
o Sanktuarium Matki Bożej Klenickiej w Otyniu
o Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście
o Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu
o Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie
o Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Żarach z grobem bł. Marii Edelburgis
We wszystkich tych miejscach, o ile pozwolą na to przepisy liturgiczne, w każdy wtorek sprawowana ma być Msza św. z formularza Mszy Jubileuszowej bądź Mszy w rożnych potrzebach: o pojednanie, o odpuszczenie grzechów, o uproszenie miłości i o zachowanie pokoju i sprawiedliwości. Msza taka powinna być poprzedzona nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego.
Oprócz tego zachęca się do podejmowania na forum parafialnym czy dekanalnym innych inicjatyw duszpasterskich związanych z rokiem jubileuszowym.
B. W innych miejscach
Zgodnie z Normami odpust jubileuszowy można będzie także uzyskać w innych kościołach i miejscach formacji wiernych, gdzie zorganizowane zostaną misje ludowe, rekolekcje lub spotkania formacyjne poświęcone tekstom Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. W związku z tym Biskup Zielonogórsko-Gorzowski zachęca wspólnoty parafialne i domy rekolekcyjne, aby w Roku Świętym zorganizowały misje, rekolekcje lub spotkania na temat tekstów soborowych i katechizmu, trwające przynajmniej jeden dzień i zawierające co najmniej trzy dłuższe nauki oraz nabożeństwo pokutne z adoracją Najświętszego Sakramentu.
C. Na szlakach wiary i miłosierdzia
Papież Franciszek w swej bulli podkreśla wartość jubileuszowego pielgrzymowania starożytnymi i współczesnymi szlakami wiary (SNC 5). Wzywa zarazem wiernych do bycia namacalnymi znakami nadziei dla wielu braci i sióstr żyjących w trudnych warunkach. Papież myśli tu zwłaszcza o więźniach, chorych, samotnych, osobach z niepełnosprawnościami, ubogich, migrantach i osobach starszych (SNC, 10-15).
W związku z tym w Roku Świętym 2025 Biskup Zielonogórsko-Gorzowski zachęca do podejmowania wobec potrzebujących uczynków miłosierdzia co do duszy i ciała. Szczególną rolę w tym dziele powinny odegrać Parafialne Zespoły Caritas, koła Towarzystwa Brata Alberta, Bractwa Miłosierdzia, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna i inne grupy charytatywne, włączając w to jak najszersze rzesze diecezjan.
Jak przewidują Normy, w Roku Jubileuszowym 2025 wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy każdego dnia, jeśli udadzą się w celu odwiedzenia i poświęcenia właściwego czasu siostrom i braciom w potrzebie, pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa (por. Mt 25, 34-36) i wypełniając zwykłe warunki duchowe, sakramentalne i modlitewne.
II. Uprawnienia spowiedników
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski zgodnie z Normami na okres Roku Świętego 2025 wszystkim kapłanom diecezjalnym i zakonnym, spowiadającym w świętych miejscach jubileuszowych udziela uprawnień do rozgrzeszania od cenzur wiążących mocą samego prawa, ale nie zdeklarowanych i nie zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej (kan. 508, § 1 KPK).
III. Posługa misjonarzy miłosierdzia
Zgodnie z wolą Ojca Świętego słowo szczególnej zachęty Biskup Zielonogórsko-Gorzowski kieruje także do kapłanów – misjonarzy miłosierdzia, ustanowionych przez papieża Franciszka w roku 2016 podczas ostatniego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i za zgodą biskupa diecezjalnego kontynuujących tę posługę. W Roku Świętym 2025 misjonarze miłosierdzia zaproszeni są, aby odwiedzać wszystkie więzienia oraz domy poprawcze i we współpracy z kapelanami tych ośrodków organizować tam nabożeństwa pokutne połączone z głoszeniem słowa nadziei, którą mamy w Chrystusie.
IV. Znaki Roku Świętego 2025
A. W katedrze i konkatedrze
Znakiem Roku Świętego w katedrze i konkatedrze będą krzyże wniesione w uroczystej procesji w dniu inauguracji 29 grudnia i umieszczone w prezbiterium lub innym godnym miejscu
B. W miejscach jubileuszowych
We wszystkich wyznaczonych przez Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego świętych miejscach jubileuszowych na okres całego Roku Świętego 2025 powinny zostać umieszczone:
· w wejściu na widocznym miejscu dekret Biskupa Diecezjalnego ogłaszający daną świątynię Kościołem Jubileuszowym,
· logo Roku Świętego
· duże flagi Stolicy Apostolskiej i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
C. W kościołach parafialnych
W każdym kościele parafialnym (także w Kościołach Jubileuszowych) należy umieścić diecezjalne znaki Roku Świętego. Są nimi:
· Świeca jubileuszowa – diecezjalną świecę Roku Świętego należy zapalić w każdej parafii w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 1 stycznia 2025 r.
· Jubileuszowa Księga Miłosierdzia – obok świecy jubileuszowej w niedzielę 2 lutego 2025 r. należy umieścić specjalnie przygotowaną Jubileuszową Księgę Miłosierdzia. Ma ona być zewnętrznym znakiem odpowiedzi wiernych na wezwanie papieża Franciszka, aby w Roku Jubileuszowym stać się namacalnymi znakami nadziei dla braci i sióstr żyjących w trudnych warunkach (zob. SNC, 10). Księga powinna być wyłożona od 2 lutego do 24 grudnia 2025 roku. Wszyscy wierni są zaproszeni, aby w Roku Świętym podjąć i już na stałe praktykować czyny miłosierdzia wobec potrzebujących. Takie zobowiązanie powinno zostać anonimowo wpisane do Jubileuszowej Księgi Miłosierdzia. Księga ta, na zakończenie Roku Świętego, zostanie złożona w Żłóbku podczas Mszy św. Pasterskiej 24 grudnia 2025 r.