Trzebicz , ul. Szkolna 3,
66-530 Drezdenko

|
Radosław Zemsta

nabozenstwa majowe 570x350

 

Co to jest nabożeństwo majowe?

Maj w Kościele katolickim poświęcony jest czci Matki Bożej. Wierni spotykają się w czasie wieczornych nabożeństw nie tylko w kościołach, ale też przy kapliczkach i przydrożnych figurach Maryi. Jest to jedna z najstarszych tradycji świata chrześcijańskiego, bo datowana na V wiek. Aczkolwiek wówczas ta forma kultu maryjnego znana była jedynie na wschodnich rubieżach ówczesnego Chrześcijaństwa, Kościół zaś na zachodzie Europy zaczął czcić Maryję w maju dopiero blisko 1000 lat później, w ostatnich dekadach Średniowiecza - głównie w Hiszpanii i Niemczech. W Polsce pierwsze tak zwane nabożeństwo majowe odprawili Jezuici w Tarnopolu, a rzecz miała miejsce w roku 1839. Dziś nabożeństwo majowe przeżywa swoisty renesans, o czym świadczą widoki ludzi spontanicznie gromadzących się na wieczorną modlitwę – przez cały maj, a na wschodzie Polski, także w czerwcu. O co się modlą?? Na czym polega nabożeństwo majowe? 

 

2021 © Parafia Trzebicz All Rights Reserved.