Ogłoszenia Parafialne 03.05.2023 r

NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, KRÓLOWEJ POLSKI        3 maja 2023

GŁÓWNEJ PATRONKI POLSKI

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. W dzisiejszą uroczystość wpatrujemy się w Maryję – Królową Polski, główną Patronkę naszego narodu. W duchu aktu oddania naszych dziadów i ojców także my powierzamy Jej wszystkie trudne osobiste sprawy, problemy naszych rodzin, wspólnoty parafialnej i naszej ojczyzny. Nie prosimy o zbytek i dobrobyt, ale o opiekę na naszej drodze do Boga. Modlimy się, aby była to wspólna droga wielu narodów, które nazywają Maryję swoją Królową. Duchowo łączymy się z Jasną Górą, z której króluje nam od tylu wieków. Maryja nigdy nas nie zawiodła, nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii. Nie wstydźmy się tego doświadczenia i nie chowajmy go przed światem. Niech inni widzą, jak bardzo kochamy Matkę naszego Pana i naszą Matkę. Bóg przez Nią czyni dla nas wielkie rzeczy!

2. Ale dzisiejsza uroczystość posiada również wymiar bardzo patriotyczny. Jest to bowiem kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy właśnie Maryi – Królowej trudne budowanie demokracji w naszej ojczyźnie. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze na uwadze mieli sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków, zwłaszcza tych, którzy nie radzą sobie z często brutalną codziennością. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otwarły się wszystkie polskie serca.

3. Bardzo gorąco zachęcam do codziennego gromadzenia się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. (…), po której celebrujemy majowe nabożeństwo. O ileż łatwiej kroczyć po drogach wiary razem z Maryją! Ona zwraca swe miłosierne oczy ku naszym troskom, strapieniom, wyprasza łaskę rozwiązania trudnych spraw. Spróbujmy jak Święty Jan Paweł II, wielki „maryjny” Papież, zawierzyć Jej całe swoje życie i nie tylko w maju, ale każdego dnia powtarzać: „Totus Tuus”! Zachęcam, aby rodzinnie i w lokalnych wspólnotach gromadzić się przy kapliczkach przydrożnych, krzyżach, a także w domach, mieszkaniach na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel Jasnogórski.

4. Na codziennej modlitwie z Maryją – Wychowawczynią powołań kapłańskich podczas majowych nabożeństw, celebrowanych w naszym kościele o godz. 17.00, nie ustawajmy w prośbach, aby Pan ciągle posyłał dobrych robotników na swoje żniwo. Trwają przecież Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele!  

5. Przypominam, że 6 maja w kalendarzu liturgicznym obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, którzy udowodnili, że każdy, nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii.