Trzebicz , ul. Szkolna 3,
66-530 Drezdenko

957624592
609831901

|
Radosław Zemsta

Poprzedni proboszczowie :

  • ks. Teofil Widełka  - 27.05. 1945 r.- 1 .05.1946 r.

  • ks. Jan Wujek MSF 1.05.1945 r. - listopad 1946 r.  ,ur 8.01.1906

  • ks. Stefan Zagrodzki CRL listopad 1946 r. - sierpień 1948 r.

  • ks. Wacław Rybicki - listopad 1946 r. - sierpień 1948 r.

  • ks. Leopold Filipowski sierpień 1948 r.-19.06.1950 r. , Urodzony 03.11.1894 roku . Wyświęcony w 1918 roku.

  • ks. Wiktor Markiewicz 24.08. 1950 r.-9.03. 1957 r. ze Słupska. Urodzony 05.09.1908 roku. Wyświęcony w 23.06.1935 roku. Zmarł w 12 grudnia 1994 roku. Pochowany w Słupsku.

  • ks. Józef Jagiełło 9.03. 1957 r. -24.05. 1961 r.  Poprzednio był wikarym w Krośnie . Urodzony 04.07.1907 roku. Wyświęcony w 1936 roku.

  • ks. Stefan Kałużny 28.05 .1961 r. - 20.07. 1968 r. Zmarł 29 listopada  2010 r.

    Ks. Stefan Kałużny urodził się 4 września 1929 r. w miejscowości Turkowy (Diec. Kaliska). Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1955 r. Pracował w następujących parafiach:
    Białogard, Narodzenia NMP  01.07.1955 - 01.07.1960 - wikariusz
    Zielona Góra, Najświętszego Zbawiciela  01.07.1960 - 24.05.1961 - wikariusz
    Trzebicz, Najświętszego Serca Pana Jezusa  24.05.1961 - 20.07.1968 - administrator
    Łobez, 20.07.1968 - 15.11.1974 - administrator
    Szczecin, Świętego Krzyża 15.11.1974 - 12.03.1977 - administrator
    Dziwnów, św. Józefa  12.03.1977 - 14.06.1986 - administrator
    Dziwnówek   14.06.1986 - 01.07.1992 - rektor
    Dziwnówek   01.07.1992 - 31.08.1994 - proboszcz
    Budzyń (Arch. Poznańska)  31.08.1994 - 01.06.2001 - emerytura
    Lewków (Diec. Kaliska)  01.06.2001 - 19.06.2008 - emerytura w domu rodzinnym
    Szczecin, Dom Księży Emerytów  od 19.06.2008
    Piastował następujące funkcje i godności
    - wicedziekan dekanatu Strzelce 26.07.1967 - 08.07.1968
    - dziekan dekanatu Nowogard 03.08.1968 - 07.11.1984
    - konsultor diecezjalny 11.09.1972 - 31.05.1978
    - ojciec duchowny dekanatu Kamień Pomorski 27.06.1985 - 31.08.1994

    - prałata honorowy Jego Świątobliwości od 20.01.1983

  • ks. kan. Władysław Kasprzak 20.07.1968 r. - 25.08. 1988 r. , Żył w latach 11.08.1930 - 30.06.1994 r., pochowany na cmentarzu komunalnym w Trzebiczu. Wyświęcony w 1956 roku.

  • ks. Stanisław Grudzień - 25.08.1988 r. - 24.09.1994 r. K s. Stanisław Grudzień urodził się 1 września 1940 r. w Niedźwiedziu. W latach 1971-1977 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. 8 maja 1977 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Sulechowie (Podw. Krzyża, 1977-1978), Jasieniu (1978-1979) i Świdnicy (1979-1983). Następnie był proboszczem w Sokolej Dąbrowie (1983-1988) i Trzebiczu (1988-1994). W latach 1994-1996 posługiwał na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (par. Łącko). Po powrocie do macierzystej diecezji był proboszczem w Lubnie (1996-2002) i Wilkowie Głogowskim (2002-2003). 18 sierpnia 2003 r. ze względu na stan zdrowia został zwolniony z pracy duszpasterskiej. Zmarł 8 września 2019 roku.

  • ks. Henryk Urzykowski 25.09.1994 r. - 25.08.1996 r. Urodzony 25.12.1952 roku. Wyświecony w 30.04. 1978 roku. Pochodzi z diecezji koszalińsko - kamieńskiej. Od 21.08.1997 roku proboszcz w parafii pw Wniebowstąpienia Pańskiego w Brzeżnie.


  • ks. Zbigniew Wokotrub 25.08. 1996 r. - 06.08.2002 r. Urodzony 08.06.1957 roku . Wyświęcony w 1982 roku. Od 2018 roku ks. Rezydent w Domu Księży Emerytów w Zielonej Góze.

    Ks. Zbigniew Wokotrub urodził się 8 czerwca 1957 r. w Dębnie Lubuskim jako syn Leona i Heleny z d. Oleksij. W 1960 r. rodzina przeprowadziła się do Kowalowa. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie uczył się w liceum ogólnokształcącym w Rzepinie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1976 r. rozpoczął studia w seminarium duchownym w Paradyżu. 30 maja 1982 r. w Gorzowie Wlkp. przyjął święcenia kapłańskie z rąk sługi Bożego
    bp. Wilhelma Pluty. Pracował jako wikariusz w Lubniewicach (1982 – zastępstwo wakacyjne), Świebodzinie (św. Michała, 1982-1984), Głogowie (Najśw. Serca Pana Jezusa, 1984-1985), Żaganiu (Wniebowzięcia NMP, 1985-1988) i Rokitnie (1988-1991). 1 września 1991 r. mianowano go proboszczem nowo utworzonej parafii pw. MB Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą. Dodatkowo w roku 1992 r. powierzono mu funkcję diecezjalnego duszpasterza kolejarzy, którą pełnił przez kolejne sześć lat. W 1996 r. poprosił o przeniesienie na mniejszą placówkę duszpasterską. 20 sierpnia 1996 r. powierzono mu parafię w Trzebiczu. 6 sierpnia 2002 r. został zwolniony z urzędu proboszcza i podjął pracę duszpasterską w diecezji grodzieńskiej na Białorusi. Po powrocie z Białorusi w roku 2005 był przez kilka miesięcy wikariuszem w Krzeszycach, a 10 grudnia tego roku mianowano go proboszczem w Siedlisku. 1 sierpnia 2018 r. został przeniesiony do parafii pw. Świętej Rodziny w Wiechlicach, jednak już po miesiącu – ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia – otrzymał urlop zdrowotny i prawo do zamieszkania w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. 1 sierpnia 2019 r. został formalnie zwolniony z urzędu proboszcza w Wiechlicach i zamieszkał jako rezydent w parafii konkatedralnej pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze.

     

     

  • Ks. Zbyszek

  • ks. Antoni Bołbot 06.08.2002 r.- 31.07.2009
  • ksantoni

Księża wikarzy:

  • ks. Andrzej Ruta 07.01.1959 r. - 13.05.1961 r.  Święcenia kapłańskie 1958 roki.  Żył w latach 23 listopada 1930 - 07 listopada 2008 r.

  • ks. Jan Tokarz - 4.04.1959 r. W latach 1969-1980 proboszcz Parafii Jaworzno.

  • ks. Joachim Feński - 01.06.1961 r. - 15.06.1961 r.Urodzony 13 lipca 1935 r. w Słupsku. Szkołę podstawowa ukończył w 1951 r. Od 1951 uczęszczał do Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku, gdzie złożył maturę 1955 r. Tego roku rozpoczął studia teologiczno-filozoficzne w Gościkowie – Paradyżu, a ukończył w Gorzowie w 1961 r. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk ks. bp. Jerzego Stroby w Słupsku, w Kościele Mariackim. Od tego czasu pracował w duszpasterstwie jako wikariusz w Babimoście (1961-1963), w Chojnie (1963-1965), w Białogardzie (1965-1968), w Maszewie (1968-1970), w Lęborku (1970-1972 - w parafii Królowej Polski), w Barlinku (1972-1973), w Szczecinie Dąbiu (1973). W latach 1973-1977 był samodzielnym wikariuszem lektorem w Świnoujściu-Przytorze. Od 1977 (do 1993) proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach, a następnie od 1993 do 1994 roku zostaje administratorem parafii Bad Windscheim w Niemczech. Od 1994 proboszcz w Przecławiu, skąd w 2004 r. odszedł na emeryturę. W latach 1974-1977 odbył specjalistyczne Studia Duszpastersko-Biblijne, a w latach 1995-2002 prowadził lektorat języka niemieckiego w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie (obecnie Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego).

  • ks. Kazimierz Podgórski -15.06. 1961 r. - 16.04.1963 r. , przeniesiony do parafii w Ośnie Lubuskim w 1963 r. Obecnie rezydent w Kamieniu Pomorskim w Parafii św. Ottona.

  • ks. Mieczysław Bujalski -20.04.1963 r. - 16.05.1963 r. Zginął śmiercią tragiczną w Świebodzinie 16.05.1963 r.

  • ks. Leon Grochalski SDS - 31.05.1963 r. - 27.06.1963 r.   W latach 1968 - 1974 proboszcz parafii Sycewic. ur. 10.11.1932 w Straszewie, zmarł w 1994 w Lądzie, wieku 62 lat. Salezjanin (42 śluby zakonne i 32 kapłaństwa). Now. 1951/1952 w Czerwińsku, święcenia kapłańskie 03.06.1962 w Lądzie.

  • ks. Franciszek Marciniak - 01.07.1963 r. - 17.08.1965 r. Żył w latach  04.09.1930 -20.04.2002.

  • ks. Ignacy Tarczyński - 15.08.1965 r. - 13.09.1965 r. Urodził się 1.12.1932 w Buchaczu (obecnie Ukraina). Po wojnie zamieszkał w Sulęcinie. Po zdaniu egzaminu maturalnego w Niższym Seminarium Duchownym w Gorzowie w 1955 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie - Paradyżu. Po przyjęciu święceń kapłańskich 24.06.1962 pełnił posługę kapłańską, jako wikariusz w parafiach:

    - pw. św. Gertrudy w Trzebiatowie (1962-1964),

    - pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Mirosławcu (1964-1965),

    - pw. Wniebowzięcia NMP w Szczecinie – Dąbie (1965-1967)

    - pw. św. Wojciecha w Kargowej (1967-1969)

    0d roku 1969 przebywał na urlopie zdrowotnym. W dniu 22.09.1970 został mianowany rezydentem w parafii pw. św. Antoniego w Człopie. W roku 2002 formalnie został przeniesiony w stan spoczynku jako emeryt. Zmarł 2 stycznia 2013 roku w Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni.

  • O . Wiktor Andrzejcak OFM Conv. - 20.12.1965 r. - 02.07.1966 r.

  • ks. Kazimierz Sałternik - 31.07. 1966r. zostaje wikariuszem, odprawia Msze św. prymicyjną , 14 .09 .1968 r. zostaje zwolniony z obowiązków wikarego. Urodzony 10.04.1941 roku. Wyświęcony 16.06.1966 roku. Zmarł 9.02.2017 r. Posługiwał w następujących parafiach:
     
    Trzebicz, Najświętszego Serca Pana Jezusa   02.07.1966 - 14.09.1968 - wikariusz
    Łebunia, Świętego Krzyża                                   14.09.1968 - 01.09.1970 - wikariusz
    Myślibórz, Świętego Krzyża                               01.09.1970 - 02.09.1974 - wikariusz
    Barlinek, Niepokalanego Serca Maryi              02.09.1974 - 10.06.1976 - wikariusz
    Szczecin, Najświętszego Zbawiciela                 10.06.1976 - 02.04.1977 - wikariusz
    Wicimice                                                               02.04.1977 - 31.12.1986 - administrator
    Wyszobór                                                             31.12.1986 - 01.07.1991 - proboszcz
    Dob
    ra Nowogardzka                                           01.07.1991 - 23.10.1997 - proboszcz

    Międzywodzie                                                     23.10.1997 - 25.08.2000 - proboszcz

    Runowo Pomorskie                                            25.08.2000 - 29.04.2016 - proboszcz
    Runowo Pomorskie                                            29.04.2016 - 27.08.2016 - administrator
    Barlinek, św. Wojciecha                                     27.08.2016 - 09.02.2018 - rezydent
    Sprawował następujące urzędy i godności:
    Ojciec Duchowny Dekanatu Nowogard   01.07.1991 - 23.10.1997
    Wicedziekan Dekanatu Wolin   01.12.1997 - 25.08.2000
    Kanonik Honorowy Myśliborskiej Kapituły Kolegiackiej - 23.06.2013

  • ksjania

    ks. Stanisław Jania - 14.09.1968r. zostaje wikariuszem , 01.08.1970 r. zostaje zwolniony z obowiązku wikarego, mianowano go na wikariusza w parafii Ustronie Morskie. Śp. Ks. Kanonik Stanisław Jania urodził się 30 kwietnia 1939 w Mszanie Dolnej. Tu skończył szkołę podstawową, następnie uczył się w Liceum Ogólnokształcącącym w Rabce. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie w dniu 11 kwietnia 1965 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Karola Wojtyły w Katedrze na Wawelu. Po święceniach w latach 1965 do 1968 pracował jako wikariusz w parafii pw. Wszystkich Świętych w Wieprzu k. Andrychowa. Następnie był wikariuszem tylko jeden miesiąc w parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Biskup Ignacy Jeż prosił metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę, aby wysłał na pólnocne tereny Polski księży do pracy duszpasterskiej. Wśród pięciu kapłanów, którzy się wówczas zgłosili, był ks. Stanisław Jania. Na północy Polski od 1968 roku ks. Jania pracował jako wikariusz w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu k. Drezdenka, następnie w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim od 1971 do 1973 roku. Potem pełnił funkcje kapelana biskupa Ignacego Jeża - ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Był również kapelanem szpitala w Koszalinie. W 1978 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie (diecezja koszalińsko-kołobrzeska). Funkcję proboszcza w Żydowie ks. Stanisław pełnił przez sześć lat. We wrześniu 1983 roku został mianowany proboszczem parafii w Wieprzu koło Żywca, pełniąc tę funkcje do sierpnia 2012 roku. Zmarł 9 lutego 2014 roku w Krakowie.   

  • ks. Romuald Tomaszewski -  01.08.1970 zostaje w wikarym - 21.06.1971 r. zwolniono go z obowiązku wikarego. Urodzony 2 lipca 1943 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 28.czerwca 1970 roku. Zmarł 30 czerwca 2002 roku. Pochowany w Wyszewie

  • ks. Adam Maduzia - Urodził się 29.04.1945 roku . Święcenia kapłańskie przyjął 1970-06-28.     Do parafii przybył 21.06.1971 r. , 16.09.1971 r. zwolniono go z obowiązku wikarego. Zmarł 16.03.1996 roku w Kanii.

  • ks. Olichwer Antoni sierpień 1981 r. – sierpień 1983 r. Ks. Antoni Olichwer - rezydent, pochodzi z parafii pw. św. Marcina w Świdnicy. Święcenia kapłańskie przyjął 21.06.1981 roku, z rąk J.E. Ks. Bpa Wilhelma Pluty W Kościele Seminaryjnym p.w. Św. Marcina z Tours w Gościkowie - Paradyżu.

  • ks. Kotula Stefan sierpień 1983 r. – sierpień 1984  Urodził się w 1949 roku . Święcenia przyjął w 1976 roku.Obecnie jest proboszczem w parafii pw. Trójcy świętej w Krzepielowie.

  • ks. Oracz Stanisław sierpień 1984 – 30.07. 1987 r. Przeniesiono go do Gorzowa Wlkp. Święcenia kapłańskie 29 maja 1983 roku .Obecnie ks. prałat , proboszcz Parafii Kolegiackiej pw. NMP Wspomożycielki w Pile , dziekan dekanatu Piła

  • ks. Kozłowski Jan 1987 – 1988   Przybył do parafii 1.08.1987 roku, parafię opuścił w dniu 25.08.1988 r.

  • ks. Tomasz Szydełko - 01.06.2012 - 30.07.2012 r

  • ks. Roman Prosnowski  - ks. Wikary 1986 rok, (rezydent) 1.08.2016 - 14.01.2019 r. - Śp. ks. Roman Prosnowski urodził się 4 sierpnia 1960 r. w Drezdenku, w rodzinie Czesława i Teresy. Po ukończeniu nauki w Technikum Rolniczym w Szamotułach w 1980 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. 25 maja 1986 r. w Gorzowie Wlkp. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Pawła Sochy.
    Pracował jako wikariusz w następujących parafiach:
    - pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Wlkp. (1986-1988),
    - pw. Wniebowzięcia NMP w Szprotawie (1988-1990),
    - pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli (1990-1992),
    - pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie (1993-1994),
    - pw. św. Marcina w Świdnicy (1998-1999),
    - pw. św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim (1999 r.).
      W latach 1994-1998 r. pełnił urząd proboszcza w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wielisławicach. a w latach     1999-2016 w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim oraz w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kłodzie.
    Ze względu na zły stan zdrowia, z dniem 1 sierpnia 2016 r. zakończył posługę duszpasterską i zamieszkał jako rezydent w parafii Trzebicz.  

2020 © Nogo All Rights Reserved.